Moji potkani ZDE
Ohodnotím blog ZDE
Vytvoř si originální fotku ZDE

Trait du Nord

24. srpna 2008 v 12:22 |  Plemena koní

Původ a historie:

Mimořádně velké, silné a vytrvalé plemeno pochází ze severní Francie (odtud jméno). Na rozdíl od jiných chladnokrevníků z této oblasti není zvlášť starobylé. Jeho předky byli francouzští ardeni, zušlechtění v 19. století příměsí krve belgiků, holandských chladnokrevníků a jiných těžkých plemen. Středisko chovu bylo v Lotrinsku a tam se také trait du nord koncem minulého století stabilizoval. Plemeno se uznává od přelomu století a plemenná kniha byla založena v roce 1919. Tím se trait du nord oddělil od ardena.

Popis a charakteristika:

Je to nápadně velký kůň, v kohoutku měří 165 - 175 cm a nezřídka váží víc než tunu. Jako mnoho těžkých chladnokrevníků nejdosahuje největší výšky v kohoutku, ale v kříži. V zásadě se podobá ardenovi, ale je mnohem těžší. Má velkou, trochu hrubší hlavu s rovným profilem, širokým čelem a silnými žuchvami. Krk je dlouhý, ale velmi masivní, s mohutným hřebenem, plec je hluboká, velmi svalnatá, záď je silná, louplá, skloněná. Nízko nasazený ocas se nakrátko přistřihuje. Poměrně krátké nohy jsou silné, rousy nepříliš bohaté. Na tak mohutné zvíře se pohybuje velmi vydatně, má i dobrý klus a udivuje vytrvalostí a odolností. Barva je hnědá nebo ryzá, méně častá je nevybělující bělouš.

Povaha:

Povahu má mírnou a je velmi učenlivý.

Využití a sport:

Plemeno vzniklo na základě potřeb rozvíjející se zemědělské a průmyslové velkovýroby k tahu zvlášť těžkých nákladů a pro náročné polní práce. Dnes už praktický význam ztratilo, ale chová se pro reprezentaci a záliby podobně jako jiní chladnokrevníci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama