Moji potkani ZDE
Ohodnotím blog ZDE
Vytvoř si originální fotku ZDE

Srpen 2008

stáj

14. srpna 2008 v 11:39 | šíša |  Péče o koně

Stáj

V zimě tráví kůň většinu dne ve stáji. Je proto samozřejmé, že ustájení musí splňovat některé kvalitativní podmínky:
• Ve stáji musí být dostatek čerstvého vzduchu a dostatek světla. V zásadě mohou být všechna okna otevřená; přivřeme pouze ta okna, do kterých přímo fouká vítr.
• Teplota ve stáji by měla být stabilní, a to na úrovni asi 10 °C. I pro zpoceného koně je lepší nechat okna stáje otevřená a dát mu vlněnou sací deku.
• Stáj musí být prostorná a pevná. Abychom splnili všechny tyto podmínky, musíme dbát na správné míry, zařízení a na kvalitní materiál pro stavbu stáje.
Míry stáje
Výška stáje uvnitř by měla být minimálně 3,2 m, ale pokud možno vyšší (s ohledem na dobrou ventilaci). V každém případě musí být minimálně tak vysoká, aby se kůň nemohl udeřit hlavou o strop. Rozměr jednoho boxu by měl být nejméně 3 x 3m, přičemž vstup do boxu musí být široký alespoň 1 m, aby se kůň nezranil při vyvádění a zavádění. Pokud je před boxy chodbička, můžeme na hrazení boxu vysoké 1,4 až 1,5 m umístit mříž. Mřížování nesmí být širší než 5 cm, aby kůň nemohl uvíznout v mříži kopytem.
Materiál pro stavbu
Stáj může být dřevěná či postavená z cihel. V obou případech musí být stěny hladké a pevné. Vnitřní stěny dřevěné stáje musí být silné alespoň 4 cm. Stěny z cihel či kemenných kvádrů musí být odolné proti ranám způsobeným kopnutím koně. Konstrukce a materiál střechy jsou důležité pro kvalitu ovzduší ve stáji. Klasická špičatá střecha pokrytá taškami, pod kterou na půdě umístíme seno a slámu, je stále nejvhodnější. Střecha z vlnitých desek je levnější, ale musí být dobře izolována. Zejména u letních boxů, u kterých většinou bývá otevřena horní polovina dveří, přetahujeme střechu dostatečně přes okraj stěn, aby dovnitř nepršelo. Podlaha stáje bývá často betonová a jsou v ní umístěny odváděcí kanálky pro moč a vodu. Podlaha je mírně skloněna do jednoho bodu. Staré betonové podlahy mohou být kluzké. V tom případě navážíme silnou vrstvu podestýlky. V některých starých stájích není zvlášť vytvořená podlaha a podestýlku navážíme na písek.

ZDROJ :
Encyklopedie KONÍ A PONÍKŮ

podestýlka

14. srpna 2008 v 10:53 | šíša |  Péče o koně

Podestýlka

Silná vrstva podestýlky tvoří měkkou a suchou peřinku pro koně. Navíc funguje jako izolační vrstva mezi studenou podlahou a koněm. Podél stěn má být vrstva ještě vyšší než uprostřed boxu. Koně se válejí a mohou se zaklínit. Vysoce navezená podestýlka snižuje riziko zranění. K podestýlání se nejčastěji používají hobliny, piliny a sláma. Sláma je teplá a poměrně levná. Musí však být dobře zbavena prachu a drobných lístečků, jinak může způsobit dušení a kašel. Koním chutná zejména ječná sláma. Pokud ji však konzumují ve velkém množství, je lepší podestýlat hoblinami. Piliny bývají často prašné a při suchém počasí dráždí pokožku. Podestýlat se dá také drobně nařezaným papírem, což je vhodné pro koně, kteří trpí alergiemi nebo mají problémy s dýchacími cestami. Papír je velmi levný, je však potřebné několikrát denně vyvážet z boxu mokré části, jinak vznikne nechutná břečka.
Druhy podestýlek:
Sláma - Sláma jako materiál pro podestýlku je nejlevnější a má vynikající sací a drenážní vlastnosti.
Hobliny - Hoblinová podestýlka je ideální pro koně s dýchacími potížemi.
Papír - Podestýlka z papíru se dává koním trpícím alergiemi nebo koním, kteří podestýlku požírají.
Guma - Gumová podestýlka se poměrně snadno čistí. Guma je moderní materiál pro náhradu podestýlky. Je to v podstatě tlustá gumová podložka, která se pokládá na stájovou podlahu. Na gumovou podlahu stačí tenčí vrstva slámy nebo hoblin, než by bylo zapotřebí na podlahu z jiného materiálu.
Nastýlání
Koně v boxu nebo ve stání často přehrabávají podestýlku na jednu určitou stranu. Proto je třeba každý den podestýlku pravidelně srovnat a načechrat.

ZDROJ : Encyklopedie KONÍ A PONÍKŮ

pro Miss Paťule

13. srpna 2008 v 13:11 | šíša |  Ocenění a jiné
Pro→Miss Paťuli←za spřátelení↓

jsem z5!

13. srpna 2008 v 12:51 | šíša |  Já - deník a všechno možné
Ahojik!
U babičky bylo moc hezky. Konečně když tu sem, tu můžu zase být.
Už za nějakou tu chvíli tu bude další díl komixu Sarah a Westlen!
Tak zatím!

Design III.

13. srpna 2008 v 12:41 | šíša |  Můj blog
Nový vzhled blogu!
Barva: Fialová+bílá, písmo černé
Obrázek: Hafling
Autor: Šíša
Photo↓